23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Άλλη μια δράση του 6ου Γυμνασίου Κατερίνης στα λουτρά Πόζαρ και στην Έδεσσα στο πλαίσιο των δύο περιβαλλοντικών προγραμμάτων που πραγματοποιούν τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά τα τμήματα Γ2 και Β3!!   Οι μαθητές μας, αρχικά, επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Έδεσσας  , όπου ο υπεύθυνος μέσω της βιωματικής μάθησης τους μύησε εντός και εκτός   του ΚΠΕ  στη χλωρίδα και στην πανίδα του τόπου μας. Εξαιρετικά παιδαγωγικά παιχνίδια, γνώσεις, κέφι, γέλιο………… οι δύο ομάδες πέρασαν δημιουργικά το χρόνο τους. Η μάθηση μέσω παιχνιδιού συνεχίστηκε στα  ιαματικά λουτρά Πόζαρ , σ’ ένα καταπράσινο δάσος αξεπέραστης ομορφιάς και χώρο λουτροθεραπείας.

Τέλος, η πόλη της Έδεσσας  τους πρόσφερε το μοναδικό τοπίο καταρρακτών , τους μετέφερε σ’ ένα ταξίδι στο μαγικό κόσμο του νερού και τους έδωσε την ευκαιρία να δουν το διάσημο Κάρανο , όπου το νερό πέφτει από τα 70 μέτρα δημιουργώντας ‘’ μαγικά ‘’ σύννεφα υδρατμών.  Ήταν μια όμορφη εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας!

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Μαντονίτσα Ευδοκία , Σεϊτανίδου Φωτεινή, Μπουρονίκου Ευανθία